Vesmírny team

Jakub Kapuš

Leader projektu

Najväčší vesmírny sen
Momentálny cieľ alebo sen je, aby Slovenská republika konečne vstúpila do ESA (European Space Agency). V tomto už zaostávame aj za krajinami ako je napríklad Rumunsko. Dlhodobejší cieľ je vypustiť prvú slovenskú vesmírnu družicu, samozrejme sú aj nejaké ďalšie, ale tie si zatiaľ nechám pre seba :)

O mne
Pracujem v oblasti informatiky a angažujem sa vo viacerých oblastiach. Moja životná láska je ale kozmonautika. V najbližších pár rokov by som sa chcel aktívne podieľať na vzniku oficiálnej slovenskej vesmírnej agentúry, ktorá by zastrešovala všetky tieto aktivity na Slovensku.
» interview, TV reportáž

Adam Krovina

Hlavný technik, návrh a programovanie mikroprocesorov a senzorov

Najväčší vesmírny sen
Presvedčiť slovenskú vládu, že vesmírny výskum nie je žiaden luxus, ako sa to často zjednodušene podsúva. Práve naopak. Je to príležitosť pre slovenské firmy robiť veci s vysokou pridanou hodnotou. Musíme rozmýšľať dopredu, pretože automobilky tu nebudú na veky.

O mne
Študujem v odbore Meracia a informačná technika, Ústav elektrotechniky STU, po inžinierovi chcem pokračovať v ďalšom štúdiu. Zaujímam sa o sebestačnú elektroniku, ktorá dokáže robiť dlhodobé merania.

Jaroslav Erdziak

Hlavný technik, hardware developer - návrh a výroba plošných spojov, napájanie, testovanie

Najväčší vesmírny sen
Cez spoznávanie vesmíru popularizovať u mladých vedu a výskum, pretože to je podľa mňa budúcnosť ľudstva. Kozmonautika je v tomto veľmi zaujímavá, pretože je dobrodružná, multiodborová a nájde sa v nej technik, fyzik, astronóm, biológ, geológ či dokonca aj filozof :)

O mne
Študujem na STU, Ústav elektrotechniky, odbor meracia a informačná technika. Popri škole pracujem vo firme Microstep, ako vývojár na senzoroch pre profesionálne meteorologické stanice. Venujem sa modelárskemu lietaniu a teším sa na vývoj 1. slovenskej družice.

 

WebSupport.sk

Najväčší poskytovateľ webhostingu na Slovensku.

Najväčší vesmírny sen
Naším najväčším snom je dokázať ľudom, že vesmír nie je od nás vzdialený na svetelné roky. Na jeho dobývanie nepotrebujeme miliardové rozpočty, ale v prvom rade nápady, odvahu a cieľavedomosť ich realizovať. Stratosferický balón JULO2 vynesie do blízkeho vesmíru sondu, ktorá zaregistruje slovenskú .sk doménu bez zásahu človeka.

O nás
WebSupport je najväčším poskytovateľom webového priestoru na Slovensku. Náš marketing sa nikdy neuberal konvečnými cestami pretože veríme, že aj reklama musí tvoriť hodnoty. Tak je tomu aj v prípade nášho vesmírneho programu: podporujeme činnosť SOSA a kombinujeme ju s tým čo robíme radi — s poskytovaním webových služieb.

Zvyšok tímu

Rudolf Slošiar

Návrh a výroba gondoly, šitie padáku, výroba antén, terminátor

Najväčší vesmírny sen
Mať k dispozícii rádioteleskop s priemerom paraboly aspoň 10 metrov, s ktorým by bolo možné komunikovať s kozmickými družicami alebo detegovať spŕšky kozmického žiarenia. Spolupodieľať sa na realizácii prvého slovenského satelitu.

O mne
Som obchodný zástupca odevnej firmy, žijem v Bojniciach. Vo voľnom čase som rádioastronóm a samozrejme sa venujem aktivitám SOSA.

» Interview

Juraj Slačka

Programátor mikroprocesorov, testovanie platformy

Najväčší vesmírny sen
Momentálne študujem posledný ročník na FEI STU, odbor kybernetika. O vesmírne výpravy sa zaujímam už od detstva, pričom ma vždy hlavne fascinovala technika, ktorá umožňuje ľuďom posúvať svoje hranice poznania ďalej. Mimo aktivít SOSA mám celkom bežný život a tomu zodpovedajú aj moje ciele do budúcna, avšak ako každý človek si rád zasnívam a tieto sny sú mojim motorom.

O mne
Po štúdiu plánujem pokračovať ďalej na doktorandskom štúdiu, pričom sa chcem ďalej venovať vesmíru a aktivitám SOSA a samozrejme ako každý bežný človek si chcem zabezpečiť časom bývanie a rodinu, psa, auto :). Venovať sa ďalej športu, prírode atď.

Alexander Kutka

Manažér, PR

Najväčší vesmírny sen
Veľmi rád by som sa pozrel na Zem z obežnej dráhy. Mimochodom, veľa ľudí si bežne myslí, že kozmonautika (tj. lietanie ľudí do vesmíru) je "príliš drahá zábava", zbytočnosť. Pritom lietanie ľudí do vesmíru má rovnaký význam pre budúcnosť ľudstva, ako boli napríklad Kolumbova plavba do Ameriky.

O mne
Študoval som Informatiku na Matematicko-fyzikalnej fakulte v Prahe.

Bohuslav Chrenko

Finančný manažér

Najväčší vesmírny sen
Slovensko ešte nemá na orbite žiadnu družicu. Už aj mnohé africké krajiny nás v tomto predbehli. Aj o toto sa Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity usiluje a pracuje na projekte prvej slovenskej družice, ktorá môže byť vypustená v roku 2015. Chcel by som prispieť k jej realizácií a osobne by som si chcel aspoň raz vyskúšať reálny let do vesmíru.

O mne
Som konateľom finančnej firmy a rád pomáham slovenským firmám a dobrým nápadom rásť.

Ladislav Bálint

Meteorológ

Najväčší vesmírny sen
Dokončiť automatizovanú sieť na rádiové pozorovanie meteorov. A aj cez tento projekt pritiahnuť mladých ľudí k vede. A mám ešte jeden sen. Aby slovenskí vedci konečne mohli robiť špičkovú vedu na špičkových zariadeniach. A dúfam, že sa to podarí aj zásluhou našej organizácie SOSA.

O mne
Živím sa ako chemik. Veda (hlavne astronómia a kozmonautika) ma lákajú od detstva. K astronómii (a kozmonautike) ma priviedli skvelé knihy od popularizátora astronómie Karla Pacnera. Vo voľnom čase sa venujem hlavne astronómii a aktivitám súvisiacich s organizáciou SOSA.

Ondrej Závodský

Rádiokomunikácia, poradenstvo ohľadom elektroniky

Najväčší vesmírny sen
Podieľať sa na vývoji prvej slovenskej družice a spopularizovať vesmírny výskum na Slovensku.

O mne
Študujem na Žilinskej univerzite odbor Výkonové elektronické systémy. Medzi moje záľuby patrí elektronika a rádioamatérstvo.

Tím z projektu Julo 1

Lukáš Krpálek Vývojár JULO1, výroba blízkeho dohľadávacieho modulu do JULO2, systém "hon na lisku" Maroš Zaťko Vývojár JULO1, softwarový vývojár Matúš Kocka Spracovanie dát z JULO1